Porady okulisty

mar 20, 2022

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny, skupiają się przed siatkówką. Uniemożliwia to prawidłowe widzenie obiektów znajdujących się w oddali podczas gdy widzenie z bliska jest dobre.

Krótkowzroczność koryguje się przez zastosowanie ujemnej(minusowej) soczewki okularowej.

Co to jest nadwzroczność ( dalekowzroczność )?

Nadwzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny skupiają się za siatkówką. Efektem jest zamazany obraz, zwłaszcza podczas patrzenia z bliska oraz trudności z dłuższym czytaniem. Wada może być przyczyną podrażnień spojówki oraz bólu głowy. Nadwzroczność koryguje się przez zastosowanie dodatniej (plusowej) soczewki okularowej.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm ( niezborność ) jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne biegnące w jednej płaszczyźnie są załamane przez układ optyczny inaczej niż promienie biegnące w innej płaszczyźnie. Gałka oczna ma wówczas kształt podobny do piłki rugby. Promienie świetlne skupione są w różnych punktach przed lub za siatkówką. Zatem widziane obrazy są nieostre i zniekształcone. Często pojawiają się bóle głowy, przemęczenie i pieczenie oczu. Astygmatyzm koryguje się przez zastosowanie cylindrycznej ( torycznej ) soczewki okularowej.

Co to jest prezbiopia ( starczowzroczność )?

Prezbiopia jest wadą układu optycznego oka, pojawiającą się w okolicach 40 roku życia, która polega na osłabieniu zdolności oka do akomodacji. Wówczas mięsień rzęskowy traci stopniowo moc uwypuklenia soczewki i zaczynamy mieć problemy z widzeniem bliży , czytaniem, szyciem. Podczas oglądania przedmiotów z bliska promienie świetlne skupione są za siatkówką. Zatem obraz bliży tworzony na siatkówce oka i przekazywany do mózgu jest nieostry. Prezbiopię koryguje się przez zastosowanie dwuogniskowej lub progresywnej soczewki okularowej.

Co to jest powłoka utwardzająca?

Powłoka utwardzająca to powłoka na soczewkach okularowych zwiększająca twardość soczewki i chroniąca ją przed zarysowaniami.

Co to jest powłoka antyrefleksyjna?

Powłoka antyrefleksyjna to powłoka na soczewkach okularowych niwelująca odblaski i wyostrzająca widzenie.

Co to jest powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa (tzw. antywodna ) to powłoka na soczewkach okularowych ułatwiająca czyszczenie i zmniejszająca efekt parowania soczewek.

Co to jest powłoka antystatyczna?

Powłoka antystatyczna to powłoka na soczewkach okularowych powodująca, że powierzchnia soczewki nie przyciąga pyłków i kurzu.

Jak często należy badać wzrok?

Przynajmniej raz w roku należy badać swój wzrok. Dzięki temu dużo wcześniej można wykryć choroby oczu takie jak: zaćma, jaskra, zapalenie spojówek.

Czy można kupować gotowe okulary?

Nie należy korzystać z gotowych okularów ponieważ:

  • nie uwzględniają rozstawu źrenic,
  • nie uwzględniają że można mieć różną korekcję w każdym oku,
  • nie uwzględniają wad astygmatyzmu.

Nosząc takie okulary pomimo pozornej poprawy widzenia naraża się swoje oczy na szybkie zmęczenie i nieodwracalne zmiany. W przyszłości trzeba będzie korygować wzrok mocniejszymi soczewkami jeżeli w ogóle da się go skorygować.
Tylko okulary wykonane w zakładzie optycznym po dokładnym zbadaniu oczu u specjalisty zapewnią prawidłową korekcję wzroku.

Jakie są podstawowe zalecenia przy noszeniu okularów?

  • Nie nosić okularów przypadkowych np.: należących do innej osoby,
  • Czyścić okulary jeśli są brudne, inaczej dochodzi do rozproszenia światła i zmęczenia wzroku,
  • Nie wycierać szkieł produktami papierowymi, które mogą porysować szkła,
  • Nigdy nie kłaść okularów soczewkami w dół,
  • Zawsze wkładaj i zdejmuj okulary obiema rękami,
  • Unikaj okularów przypadkowo dobranych bez wiedzy specjalisty mogą tylko pogłębić wadę wzroku.

Zobacz również

CO NOWEGO U KRÓTKOWIDZA?

MiYOSMART – bezpieczna, łatwa, skuteczna i nieinwazyjna metoda kontroli krótkowzroczności u dzieci. Najnowszą, najmniej inwazyjną i najbardziej przyjazną dzieciom metodą kontroli krótkowzroczności są okulary z soczewkami MiYOSMART, wykorzystującymi Technologię...

czytaj dalej

Czy rozwój krótkowzroczności można spowolnić?

Wzrok dostarcza nam ponad 80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Jego prawidłowy rozwój jest niezwykle ważny w przypadku dzieci, bo dzięki niemu mogą bez przeszkód uczyć się i poznawać świat. Najczęściej występującą wadą wzroku wśród dzieci jest...

czytaj dalej

Z cyklu „Kształcimy się” – Optometria 2022

01.04-03.04.2022 w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Optometria 2022. Konferencja obfitowała w ogrom wiedzy z zakresu ochrony wzroku. Swoim doświadczeniem na temat  problemów ze wzrokiem, diagnostyką i nowoczesnymi metodami terapii podzielił się wielu...

czytaj dalej

KURS ORTOPTYCZNY

15-16 stycznia 2022 w Warszawie odbył się Kurs Ortoptyczny, w którym brałam udział. Prowadzony był przez mgr Joannę Zdybel. Warsztaty były, jak zwykle, bardzo ciekawe. Z przyjemnością odświeżyłam swoją wiedzę i dowiedziałam się, co nowego „słychać” w ortoptyce....

czytaj dalej