Netoptik Zakład Optyczny https://netoptik.pl/ Netoptik Zakład Optyczny Fri, 19 May 2023 08:02:49 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://netoptik.pl/wp-content/uploads/2022/07/cropped-favicon-1-32x32.png Netoptik Zakład Optyczny https://netoptik.pl/ 32 32 CO NOWEGO U KRÓTKOWIDZA? https://netoptik.pl/co-nowego-u-krotkowidza/ https://netoptik.pl/co-nowego-u-krotkowidza/#respond Tue, 14 Jun 2022 16:22:12 +0000 https://netoptik.dev.numitor.pl/www/?p=321 MiYOSMART – bezpieczna, łatwa, skuteczna i nieinwazyjna metoda kontroli krótkowzroczności u dzieci. Najnowszą, najmniej inwazyjną i najbardziej przyjazną dzieciom metodą kontroli krótkowzroczności są okulary z soczewkami MiYOSMART, wykorzystującymi Technologię D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments). Na czym polega ich działanie? Otóż soczewka mimo iż na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od standardowych soczewek jednoogniskowych, składa […]

Artykuł CO NOWEGO U KRÓTKOWIDZA? pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
MiYOSMART – bezpieczna, łatwa, skuteczna i nieinwazyjna metoda kontroli krótkowzroczności u dzieci.

Najnowszą, najmniej inwazyjną i najbardziej przyjazną dzieciom metodą kontroli krótkowzroczności są okulary z soczewkami MiYOSMART, wykorzystującymi Technologię D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments). Na czym polega ich działanie? Otóż soczewka mimo iż na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od standardowych soczewek jednoogniskowych, składa się z dwóch obszarów: optycznej strefy korekcji, znajdującej się w centrum soczewki, która zapewnia najlepszą skorygowaną ostrość wzroku oraz terapeutycznej strefy optycznej, strukturą przypominającej plaster miodu, składającej się z ok. 400 mikrosegmentów rozogniskowania. Każdy z mikrosegmentów powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie w peryferyjnych częściach siatkówki, dzięki czemu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu i w konsekwencji rozwój krótkowzroczności jest wolniejszy, a niejednokrotnie zostaje zatrzymany.

Badania kliniczne potwierdziły, że soczewki okularowe MiYOSMART z technologią D.I.M.S. spowalniają progresję krótkowzroczności średnio o 60%, w porównaniu ze standardowymi soczewkami jednoogniskowymi.

Dowiedz się więcej na:

bibliografia – ”Librus Rodzina”

Artykuł CO NOWEGO U KRÓTKOWIDZA? pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
https://netoptik.pl/co-nowego-u-krotkowidza/feed/ 0
Czy rozwój krótkowzroczności można spowolnić? https://netoptik.pl/czy-rozwoj-krotkowzrocznosci-mozna-spowolnic/ https://netoptik.pl/czy-rozwoj-krotkowzrocznosci-mozna-spowolnic/#respond Tue, 14 Jun 2022 16:19:52 +0000 https://netoptik.dev.numitor.pl/www/?p=318 Wzrok dostarcza nam ponad 80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Jego prawidłowy rozwój jest niezwykle ważny w przypadku dzieci, bo dzięki niemu mogą bez przeszkód uczyć się i poznawać świat. Najczęściej występującą wadą wzroku wśród dzieci jest krótkowzroczność. Obecnie wada ta z powodu wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, pojawia się coraz częściej i […]

Artykuł Czy rozwój krótkowzroczności można spowolnić? pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
Wzrok dostarcza nam ponad 80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Jego prawidłowy rozwój jest niezwykle ważny w przypadku dzieci, bo dzięki niemu mogą bez przeszkód uczyć się i poznawać świat.

Najczęściej występującą wadą wzroku wśród dzieci jest krótkowzroczność. Obecnie wada ta z powodu wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, pojawia się coraz częściej i zaczyna występować u coraz młodszych dzieci. Mówi się wręcz o epidemii krótkowzroczności.

Czym jest krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na niej, w efekcie czego obraz daleko położonych obiektów jest nieostry. W praktyce oznacza to niewyraźne, zamglone postrzeganie obiektów znajdujących się w dalszej odległości.

W momencie narodzin nasze oko jest krótsze niż oko osoby dorosłej. Z wiekiem gałka oczna rośnie (wydłuża się), tak jak cały organizm dziecka, aby po okresie dojrzewania osiągnąć pełną, miarową wielkość. Zbytnie wydłużenie gałki skutkuje pojawieniem się krótkowzroczności. Gdy pojawia się wada, dziecko nie widzi wyraźnie, jednak nie mając porównania jak powinno widzieć, po prostu adaptuje się do tego stanu np. mrużąc oczy czy przysuwając się do obserwowanych obiektów. Z kolei niewykryta wada może doprowadzić do stałych ubytków w widzeniu, które w przyszłości może być trudno zniwelować różnymi metodami korekcji. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czujność rodzica i regularne wizyty u okulisty i optometrysty, zwłaszcza jeszcze zanim dziecko rozpocznie edukację szkolną.

Ponieważ dziecko dosłownie „rośnie w oczach”, powstała w okresie dziecięcym wada wzroku będzie się powiększała wraz z wiekiem. Im wcześniej się pojawi, tym dynamiczniej się rozwija i wyższe wartości osiągnie po okresie dojrzewania.

Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodzica?

Przede wszystkim problemy z koncentracją w szkole, mrużenie oczu przy spoglądaniu na dal, pocieranie oczu, bóle głowy niepowiązane z innymi przyczynami, trudności ze złapaniem rzucanych przedmiotów (np. piłki), przybliżanie się do telewizora czy brak entuzjazmu podczas ulubionych zabaw. To mogą być pierwsze symptomy krótkowzroczności. Ich wychwycenie wymaga uważności ze strony rodziców. Najmłodsi często nie wiedzą, jak ocenić komfort widzenia, a nastolatkowie mogą mieć obawy przed przyznaniem się do gorszego widzenia i noszeniem okularów.

Czy krótkowzroczność można wyleczyć?

Krótkowzroczności nie można wyleczyć, ale można ją korygować i kontrolować jej progresję. Wręcz należy, ponieważ wysoka krótkowzroczność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, makulopatia krótkowzroczna czy odwarstwienie siatkówki. Nieskorygowana krótkowzroczność może prowadzić nawet do niedowidzenia lub ślepoty. Krótkowzroczność najczęściej koryguje się za pomocą okularów ze szkłami o wartościach ujemnych lub soczewkami kontaktowymi. Ważne jest, aby wada była w pełni skorygowana, a dziecko widziało najlepiej jak może. Przepisywanie słabszych okularów, żeby oczy „mogły pracować” to bardzo szkodliwy i niestety wciąż popularny mit, który może doprowadzić do przyspieszenia progresji krótkowzroczności. Należy jednak pamiętać, że samo skorygowanie wady nie spowalnia jej postępu!

Do metod kontroli progresji krótkowzroczności należą: okulary z soczewkami wykorzystującymi technologię D.I.M.S., atropinizacja, zakładane na noc ortokeratologiczne soczewki kontaktowe oraz specjalistyczne miękkie soczewki kontaktowe. Wspomagająco działają też terapie widzenia.

Kształtowanie dobrych nawyków

Wspomaganie rozwoju i dbanie o dobry wzrok dzieci wymaga kompleksowych i konsekwentnych działań. Ogromne znaczenie ma tu styl życia i wypracowanie dobrych nawyków na przyszłość. Czynniki środowiskowe – głównie praca wzrokowa w bliży i ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu – mogą wpłynąć na pogorszenie wzroku dziecka. Zmiany stylu życia, jakie wymusiła na nas pandemia i związane z nią ograniczenia mogą powodować, co już jest zauważalne w gabinetach okulistycznych i optometrycznych, szybkie narastanie krótkowzroczności. Nauka zdalna zwiększyła liczbę godzin spędzanych przy ekranach komputerów i telefonów, przy jednoczesnym ograniczeniu czasu spędzanego na aktywnościach na zewnątrz. Stąd istotne jest wdrożenie działań zapobiegających pojawianiu się i progresji krótkowzroczności. Wypracowanie odpowiednich nawyków wzrokowych, ograniczenie czasu spędzanego na patrzeniu na bliskie odległości oraz zwiększenie czasu przebywania na zewnątrz, mimo że nie jest łatwym zadaniem, to odgrywa kluczową rolę w dbaniu o wzrok i rozwój dziecka.

Odpowiednio wcześnie wdrożone działania profilaktyczne i korygujące są niezbędne, aby spowolnić postępującą epidemię krótkowzroczności. Regularne badanie wzroku i dbałość o higienę wzrokową przełożą się nie tylko na lepszą jakość widzenia dziecka, ale także na jego lepsze samopoczucie i ogólny dobrostan.

Dowiedz się więcej na:

bibliografia – ”Librus Rodzina”

Artykuł Czy rozwój krótkowzroczności można spowolnić? pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
https://netoptik.pl/czy-rozwoj-krotkowzrocznosci-mozna-spowolnic/feed/ 0
Z cyklu „Kształcimy się” – Optometria 2022 https://netoptik.pl/z-cyklu-ksztalcimy-sie-optometria-2022/ https://netoptik.pl/z-cyklu-ksztalcimy-sie-optometria-2022/#respond Tue, 05 Apr 2022 16:07:00 +0000 https://netoptik.dev.numitor.pl/www/?p=311 01.04-03.04.2022 w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Optometria 2022. Konferencja obfitowała w ogrom wiedzy z zakresu ochrony wzroku. Swoim doświadczeniem na temat  problemów ze wzrokiem, diagnostyką i nowoczesnymi metodami terapii podzielił się wielu światowej sławy prelegentów. I tak np. a temat oceny sprawności wzrokowej poruszał Charles Shidlofsky (dyrektor kliniczny Neuro -Vision Associates of Nort Texas, […]

Artykuł Z cyklu „Kształcimy się” – Optometria 2022 pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
01.04-03.04.2022 w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Optometria 2022.

Konferencja obfitowała w ogrom wiedzy z zakresu ochrony wzroku. Swoim doświadczeniem na temat  problemów ze wzrokiem, diagnostyką i nowoczesnymi metodami terapii podzielił się wielu światowej sławy prelegentów.

I tak np. a temat oceny sprawności wzrokowej poruszał Charles Shidlofsky (dyrektor kliniczny Neuro -Vision Associates of Nort Texas, konsultant kilku ośrodków rehabilitacyjnych w Teksasie ) . Na temat współzależności ruchu ciała i widzenia wykładał w bardzo ciekawy sposób Jacek Soboń (specjalista w dziedzinie fizjoterapii, doktor nauk o kulturze fizycznej). Jedną z ciekawszych prelekcji była ta , na temat „ Wzrokowo uwarunkowane problemy z nauką ‘’. Ekspertami w tej dziedzinie  byli Christine Allison (profesor w ICO, koordynator programu rezydencji Binokular Vision), Rigmor Baraas (wykładowczyni optometrii i nauk o widzeniu na Uniwersytecie Południowo-Wschodniej Norwegii).   , Wes deRosier (specjalista w zakresie rehabilitacji neuro-optometrycznej, wykładowca optometrii w Oklahomie) Jan Ober ( wykładowca w Instytucie Biocybernetyki i inżynierii Biomedycznej , kierownik samodzielnej Pracowni Inżynierii Rehabilitacyjnej i Biomechaniki PAN w Poznaniu).Wykłady trwały przez trzy dni . Oprócz tego , trwały warsztaty. Bo teoria, jak najbardziej potrzebna , nie zastąpi praktyki. Najbardziej interesowały nas warsztaty o następującej tematyce:

  • Zaawansowane (nowoczesne) procedury i techniki ćwiczeń
  • Podstawowe (tradycyjne) procedury i techniki ćwiczeń
  • Pomiar jakości czytania
  • Diagnostyka zaburzeń posturalnych w gabinecie optometrycznym
  • Diagnostyka kąta i rodzaju zeza

Link do strony z konferencji https://optometria2022.pl/

Artykuł Z cyklu „Kształcimy się” – Optometria 2022 pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
https://netoptik.pl/z-cyklu-ksztalcimy-sie-optometria-2022/feed/ 0
Porady okulisty https://netoptik.pl/porady/ https://netoptik.pl/porady/#respond Sun, 20 Mar 2022 09:18:33 +0000 https://netoptik.dev.numitor.pl/www/?p=282 Co to jest krótkowzroczność? Krótkowzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny, skupiają się przed siatkówką. Uniemożliwia to prawidłowe widzenie obiektów znajdujących się w oddali podczas gdy widzenie z bliska jest dobre. Krótkowzroczność koryguje się przez zastosowanie ujemnej(minusowej) soczewki okularowej. Co to jest nadwzroczność ( dalekowzroczność )? Nadwzroczność jest […]

Artykuł Porady okulisty pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny, skupiają się przed siatkówką. Uniemożliwia to prawidłowe widzenie obiektów znajdujących się w oddali podczas gdy widzenie z bliska jest dobre.

Krótkowzroczność koryguje się przez zastosowanie ujemnej(minusowej) soczewki okularowej.

Co to jest nadwzroczność ( dalekowzroczność )?

Nadwzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny skupiają się za siatkówką. Efektem jest zamazany obraz, zwłaszcza podczas patrzenia z bliska oraz trudności z dłuższym czytaniem. Wada może być przyczyną podrażnień spojówki oraz bólu głowy. Nadwzroczność koryguje się przez zastosowanie dodatniej (plusowej) soczewki okularowej.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm ( niezborność ) jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne biegnące w jednej płaszczyźnie są załamane przez układ optyczny inaczej niż promienie biegnące w innej płaszczyźnie. Gałka oczna ma wówczas kształt podobny do piłki rugby. Promienie świetlne skupione są w różnych punktach przed lub za siatkówką. Zatem widziane obrazy są nieostre i zniekształcone. Często pojawiają się bóle głowy, przemęczenie i pieczenie oczu. Astygmatyzm koryguje się przez zastosowanie cylindrycznej ( torycznej ) soczewki okularowej.

Co to jest prezbiopia ( starczowzroczność )?

Prezbiopia jest wadą układu optycznego oka, pojawiającą się w okolicach 40 roku życia, która polega na osłabieniu zdolności oka do akomodacji. Wówczas mięsień rzęskowy traci stopniowo moc uwypuklenia soczewki i zaczynamy mieć problemy z widzeniem bliży , czytaniem, szyciem. Podczas oglądania przedmiotów z bliska promienie świetlne skupione są za siatkówką. Zatem obraz bliży tworzony na siatkówce oka i przekazywany do mózgu jest nieostry. Prezbiopię koryguje się przez zastosowanie dwuogniskowej lub progresywnej soczewki okularowej.

Co to jest powłoka utwardzająca?

Powłoka utwardzająca to powłoka na soczewkach okularowych zwiększająca twardość soczewki i chroniąca ją przed zarysowaniami.

Co to jest powłoka antyrefleksyjna?

Powłoka antyrefleksyjna to powłoka na soczewkach okularowych niwelująca odblaski i wyostrzająca widzenie.

Co to jest powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa (tzw. antywodna ) to powłoka na soczewkach okularowych ułatwiająca czyszczenie i zmniejszająca efekt parowania soczewek.

Co to jest powłoka antystatyczna?

Powłoka antystatyczna to powłoka na soczewkach okularowych powodująca, że powierzchnia soczewki nie przyciąga pyłków i kurzu.

Jak często należy badać wzrok?

Przynajmniej raz w roku należy badać swój wzrok. Dzięki temu dużo wcześniej można wykryć choroby oczu takie jak: zaćma, jaskra, zapalenie spojówek.

Czy można kupować gotowe okulary?

Nie należy korzystać z gotowych okularów ponieważ:

  • nie uwzględniają rozstawu źrenic,
  • nie uwzględniają że można mieć różną korekcję w każdym oku,
  • nie uwzględniają wad astygmatyzmu.

Nosząc takie okulary pomimo pozornej poprawy widzenia naraża się swoje oczy na szybkie zmęczenie i nieodwracalne zmiany. W przyszłości trzeba będzie korygować wzrok mocniejszymi soczewkami jeżeli w ogóle da się go skorygować.
Tylko okulary wykonane w zakładzie optycznym po dokładnym zbadaniu oczu u specjalisty zapewnią prawidłową korekcję wzroku.

Jakie są podstawowe zalecenia przy noszeniu okularów?

  • Nie nosić okularów przypadkowych np.: należących do innej osoby,
  • Czyścić okulary jeśli są brudne, inaczej dochodzi do rozproszenia światła i zmęczenia wzroku,
  • Nie wycierać szkieł produktami papierowymi, które mogą porysować szkła,
  • Nigdy nie kłaść okularów soczewkami w dół,
  • Zawsze wkładaj i zdejmuj okulary obiema rękami,
  • Unikaj okularów przypadkowo dobranych bez wiedzy specjalisty mogą tylko pogłębić wadę wzroku.

Artykuł Porady okulisty pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
https://netoptik.pl/porady/feed/ 0
KURS ORTOPTYCZNY https://netoptik.pl/kurs-ortoptyczny/ https://netoptik.pl/kurs-ortoptyczny/#respond Mon, 17 Jan 2022 17:09:00 +0000 https://netoptik.dev.numitor.pl/www/?p=314 15-16 stycznia 2022 w Warszawie odbył się Kurs Ortoptyczny, w którym brałam udział. Prowadzony był przez mgr Joannę Zdybel. Warsztaty były, jak zwykle, bardzo ciekawe. Z przyjemnością odświeżyłam swoją wiedzę i dowiedziałam się, co nowego „słychać” w ortoptyce. Poruszane tematy: Część I – Rozwój widzenia: budowa narządu wzroku anatomia mięśni gałkoruchowych mechanizm ruchów gałek ocznych […]

Artykuł KURS ORTOPTYCZNY pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
15-16 stycznia 2022 w Warszawie odbył się Kurs Ortoptyczny, w którym brałam udział. Prowadzony był przez mgr Joannę Zdybel.

Warsztaty były, jak zwykle, bardzo ciekawe. Z przyjemnością odświeżyłam swoją wiedzę i dowiedziałam się, co nowego „słychać” w ortoptyce.

Poruszane tematy:

Część I – Rozwój widzenia:

  • budowa narządu wzroku
  • anatomia mięśni gałkoruchowych
  • mechanizm ruchów gałek ocznych

Część II – Fizjologia i patofizjologia widzenia:

  • układ optyczny oka i wady refrakcji
  • etiologia zeza, kliniczne postaci zeza

Część III – Diagnostyka zaburzeń narządu wzroku:

  • metody badania w zezie
  • badanie niedowidzenia
  • diagnostyka zaburzeń ruchomości , widzenia obuocznego i akomodacji
  • oczopląs

Część IV – Leczenie zaburzeń narządu wzroku:

  • zez -rehabilitacja czy operacja
  • niedowidzenie
  • oczopląs
  • dwojenie
  • akomodacja, konwergencja
  • ruchomość wodzenie , fiksacja

Część V – Przyczyny i konsekwencje występowania zaburzeń wzroku:

  • wpływ urządzeń elektronicznych na funkcjonowanie narządu wzroku
  • wpływ wad wzroku na rozwój psychiczno -motoryczny
  • trudności szkolne wynikające z zaburzeń widzenia
  • dysleksja , a opto-dysleksja

Artykuł KURS ORTOPTYCZNY pochodzi z serwisu Netoptik Zakład Optyczny.

]]>
https://netoptik.pl/kurs-ortoptyczny/feed/ 0